cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Witam,

Proszę o rozwianie wątpliwości dotyczących przejścia na wcześniejszą emeryturę rolniczą. Mój tata za rok spełnił by 2 warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę tj. wiek oraz ilość lat podlegania pod KRUS. Pozostaje, więc jeden warunek- "zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.".

Pytanie brzmi: Czy może przepisać mi gospodarstwo?

Z tego co przeczytałam na stronie KRUS wnioskuję, że nie może mi tej ziemi wydzierżawić na np. 10 lat, ale co z przepisaniem (umowa darowizny) ?

Pracuję obecnie na umowę o pracę (pełny etat) czy w takim przypadku będę mogła posiadać gospodarstwo i prowadzić je tak jak tata do tej pory?

Czy muszę się zwolnić z pracy i ubezpieczyć w KRUS?

Dodam, że pomimo zatrudnienia pomaga w gospodarstwie przez cały czas

​(ubezpieczenie ZUS)​.

​Ewentualnie czy jest możliwość łączenia opłacania KRUS z pracą na umowę zlecenie? ​

Pozdrawiam, Katarzyna.

 

Odpowiedź:

  1. Czy (tata) może przepisać mi gospodarstwo? – TAK, Notarialnie aktem darowizny, lub umową dzierżawy zawartą na 10 lat???

Precedens: http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/prawo/wydzierzawienie-gospodarstwa-corce-emerytura-z-krus/

W tym drugim przypadku – nastąpiła odmowa KRUS ze względu na niespełnienie warunku zaprzestania prowadzenia działalności (według KRUS – dzierżawa przez córkę – nie spełnia tego wymogu). Więc, według Sądu – dzierżawa np. córce na 10 lat spełnia ten wymów, natomiast według KRUS – NIE. Trzeba by zakładać sprawę sądową. Wybór pozostawiam Pani – niemniej jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem jest tu – przekazanie aktem darowizny!!!! By uniknąć straty czasu i „nerwów”.

  1. Czy będę mogła posiadać gospodarstwo i prowadzić je tak jak tata do tej pory? - TAK. Nie ma tu żadnych przeciwskazań prawnych.
  2. Czy muszę się zwolnić z pracy i ubezpieczyć w KRUS? – NIE. Do KRUSU (po wezwaniu z ich strony – po przejęciu gospodarstwa) trzeba będzie dostarczyć stosowne zaświadczenie z zakładu pracy o podleganiu ubezpieczeniu w ZUS.
  3. Ewentualnie czy jest możliwość łączenia opłacania KRUS z pracą na umowę zlecenie? – Jest taka możliwość od 01.01.2015 r. niemniej jednak nie zachodzi w tym przypadku taka potrzeba. Pani to nie dotyczy!

Gradka CDR O/Radom