cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Dzień dobry.Moi rodzice posiadali gospodarstwo rolne, w ubiegłym roku zestalono przepisane na brata. Część nie jest uprawiana(ok.4h). Ja obecnie przebywam w UK. planuje powrót do polski za kilka lat. Chciałbym zająć się uprawa która przynosi plony po kilku latach. Mam sporo wiedzy i doświadczenia w uprawie ogrodniczej posiadam środki na zainwestowanie w te uprawę .mam wyksztalcenie pokrewne rolniczemu(akademia rolnicza-technologia żywności). brat chętnie wydzierżawiłby mi nieuprawiana ziemie lub nawet odpisał mi te ziemie. 4 lata pracowałem na gospodarstwie jako domownik. (w latach 2000-2004), uprawa jaka chciałbym prowadzić nie wymaga codziennej pielęgnacji plony zbiera się po 4-5latach. po takim okresie planuje powrócić do polski na stale. w międzyczasie mam możliwość (praca jaka wykonuje pozwala mi na to) częstego przyjeżdżania do polski i doglądania uprawy. Nie chce należeć do KRUS (mam prace stałą na kontrakt).
Czy jest możliwość formalnej dzierżawy ziemi w mojej sytuacji? czy mam możliwość kupna ziemi od brata? Co mógłbym zrobić, aby po powrocie zostać rolnikiem? pozdrawiam. d.s

Odpowiedź:

W myśl nowej obowiązującej ustawy może Pan zarówno wydzierżawić jak i nabyć w drodze darowizny od brata grunty rolne. Jest Pan osobą bliską rolnikowi - właścicielowi. Kupić nie, bo nie jest Pan rolnikiem w myśl ustawy.

Poniżej przesyłam link do ustawy:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000585

oraz link do strony MRiRW, gdzie są w prosty sposób pokazane główne założenia ustawy:

http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Nowe-zasady-obrotu-ziemia-rolna-serwis-ANR

http://www.gospodarstwopolska.pl/

  1. I.Gradka CDR O/Radom