cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Szanowni Państwo,
Chciałbym rozpocząć działalność rolną. Moim celem jest wynajem/dzierżawa ziemi rolnej pod uprawy roślin nietypowych lub poszukiwanych na rynku (m.in. derenia). Alternatywą jest wejście w kooperację z rolnikiem, który posiada nieużywaną działkę rolną, ale nie ma na nią pomysłu.
Czy są Państwo w stanie udzielić mi podstawowych informacji, gdzie mogę szukać pomocy? Jakie warunki muszę spełnić? Czy Unia Europejska może mnie, jako nierolnikowi, udzielić wsparcia finansowego?
Z poważaniem

Odpowiedź:
Szanowny Panie.
Są możliwości wsparcia finansowego dla rolników, także dla młodych rolników, małych gospodarstw i większych gospodarstw rolnych. Możliwości takie dają środki w ramach PROW 2014-2020 – wsparcie z Unii Europejskiej. Są także kredyty preferencyjne dla rolników (także tych zamierzających rozpocząć działalność rolniczą) w tym na zakup gruntów rolnych, na urządzenie gospodarstwa – wsparcie krajowe (kredyt oprocentowany 3% w skali roku).
Niestety na tym forum nie starczy mi miejsca by opisać te możliwości (także warunki i kryteria dostępu). Odsyłam Pana do stron internetowych ARiMR i WODR-ów, w szczególności jednak zalecając spotkanie z doradcą rolniczym, który przekaże te informacje i pomoże wybrać odpowiednie formy inwestowania i wsparcia. Ewentualnie proszę o kontakt telefoniczny.
Pozdrawiam
I.    Gradka CDR O/Radom tel. 48/365 69 33