cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

 

Witam. Mam 32 lata, mieszkam w woj łódzkim. Aktualnie studiuję logistykę i pracuję na umowę o prace w zawodzie logistyk. Tata posiada ziemię rolną 1,5 ha, która jest nieużywana. Plany mam aby przepisać ziemię na mnie i posadzić borówkę amerykańską. Pytanie moje jest takie , czy w mojej sytuacji życiowej mam szanse na jakiekolwiek dopłaty unijne lub państwowe? I gdzie można się udać po szczegółowe informacje? Czy wymagana jest szkoła rolnicza? Czy 2 letnia policealna szkoła rolnicza wystarczy?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odp.
Najlepiej udać się do biura Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Są możliwości dofinasowania działalności w zakresie uprawy borówki i w ogóle rozwoju gospodarstwa. Pierwsza możliwość dotyczy PROW 2014-2020 i uzyskania premii, dotacji?!. W tym konkretnym przypadku (darowizna) nie jest wymagane wykształcenie rolnicze. Także do prowadzenia działalności rolniczej. Niemniej przy ubieganiu się o wsparcie z UE jest to wymagane lub preferowane.
Druga możliwość to ubieganie się o kredyt preferencyjny z dopłatą ARiMR do oprocentowania.  Kredytobiorca płaci odsetki  oprocentowane 3% w skali roku. Kredyt możliwy do uzyskania to 70-80% całkowitych kosztów przedsięwzięcia.
Po szczegóły odsyłam do doradcy rolniczego, który omówi warunki i kryteria dostępu, itp.
I. Gradka CDR O/Radom