cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}


Dzień dobry!! Przychodzę do Państwa z takim zapytaniem : Czy jest możliwość zakupienia całego gospodarstwa to jest gdzieś 17,5 ha ziemi bardzo dobrej klasowo w województwie wielkopolskim za jakieś dotacje żeby nie było tak wielkiego obciążenia?? Jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać  taką dotacje??

Dzień Dobry

W ramach funduszy Unijnych nie ma bezpośredniej dotacji na zakup ziemi.

Zakup ziemi do gospodarstwa rolnego może sfinansować z pomocą kredytu preferencyjnego Linia Z - kredyty na zakup użytków rolnych z dopłatami ARiMR.
Kredyty na zakup ziemi posiada można uzyskać w jednym z 7 banków które maja podpisaną umowę z ARiMR
Wykaz banków http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/pomoc_krajowa/kredyty/kredyty_1/tbp/Wykaz_Bankow.pdf

2. Inwestycje polegające na tworzeniu lub powiększeniu gospodarstw rolnych przez młodych rolników
Nowe rozporządzenie umożliwi Agencji udzielanie nowego rodzaju pomocy polegającej na częściowej spłacie kapitału kredytu przeznaczonego na zakup użytków rolnych w celu utworzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego przez młodych rolników, tj. osób, które w dniu złożenia wniosku o kredyt mają nie więcej niż 40 lat, posiadają odpowiednie umiejętności i kwalifikacje zawodowe i którzy po raz pierwszy rozpoczną działalność w gospodarstwie rolnym jako kierujący tym gospodarstwem.
Kwota kredytu - do 90% wartości nakładów inwestycyjnych na gospodarstwo rolne i nie więcej niż 5 mln zł.
Wysokość pomocy - do 60% kwoty udzielonego kredytu i nie więcej niż równowartość w złotych 70 tys. euro, przeliczonej wg średniego kursu NBP ustalonego na dzień udzielenia pomocy. Kwota ta płacona będzie w dwóch ratach:
•    I rata w wysokości 80% kwoty pomocy - po przedstawieniu dowodów wpłat za zakupione użytki rolne,
•    II rata - po 5 latach od dnia zawarcia umowy kredytu, pod warunkiem, że kredyt nie został wcześniej spłacony.
Warunkiem udzielenia pomocy będzie:
•    dołączenie przez wnioskodawcę do wniosku o udzielenie kredytu planu inwestycji, którego realizacja powinna rozpocząć się w okresie 9 miesięcy od dnia zawarcia umowy kredytu,
•    posiadanie kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa potwierdzonych odpowiednim świadectwem lub dyplomem.
Osobom, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych w zakresie rolnictwa będzie można przyznać pomoc, jeżeli zobowiążą się do ich uzyskania, w okresie 3 lat od dnia zawarcia umowy kredytu.

Dodatkowe informacje na temat kredytów można znaleźć na stronie:
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/kredyty-preferencyjne-od-2015-r.html
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/nowe-zasady-udzielania-pomocy-z-budzetu-krajowego.html


Szczegółowe informacje o możliwości uzyskania kredytu preferencyjnego można uzyskać w bankach mających podpisaną umowę z ARiMR. Pracownicy banków udzielą też informacji o dostępnych limitach środków.

--
Łukasz Laskowski
Zespół Systemów Produkcji Rolnej
Tel.: 22 729 66 34 do 38 wew. 171
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.