cdr logo

Krajowy System Informacji Doradczej

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

A A A
Dzień dobry! Chcialabym się dowiedzieć jak nadmiar fosforu i wapnia wpływa na pobieranie przez roslinę żelaza(gdzieś wyczytałam, że nadmair utrudnia pobieranie żelaza, ale chce się ejszce upewnić)To w takim razie, jaki pierwiastek w nadmiarze nie zakłóca pobierania przez roslinę żelaza. Jak to najprosciej mozna sprawdzić za pomoca doswiadczenia.
Typowymi objawami niedoboru żelaza jest chloroza. Liście wykazują najpierw jasnozielone zabarwienie, następnie żółkną i bieleją. Chloroza występuje początkowo na wierzchołku i najmłodszych liściach rośliny. Objawy te są podobne u wszystkich gatunków roślin.

Należy pamiętać, że nadmiar jednego pierwiastka w glebie, może niekorzystnie płynąć na przyswajalność innego i odwrotnie. Wg Reinkena na występowanie niedoboru żelaza (Fe) ma wpływ nadmiar fosforu, wapnia, manganu, cynku i iedzi. Nadmiar fosforu bezpośrednio nie szkodzi roślinie, jednak nadmierne doglebowe nawożenie, znacznie utrudnia pobieranie mikroelementów. Natomiast a glebach silnie zasadowych (powyżej pH 7,5), rośliny mogą cierpieć na chloroze wapniową, co powoduje zmniejszenie przyswajalności żelaza, manganu, oru, miedzi i cynku,. Przy nadmiernej alkalizacji środowiska może wystąpić obniżenie rozpuszczalności fosforu i żelaza (tworzą się trudno dostępne dla oślin fosforany żelaza).

Kibler Magdalena